Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Czarnoksiężnik z Archipelagu - streszczenie

Wyspę Pendor zamieszkiwało dziesięć młodych smoków i jeden stary. Gedowi udało się zabić w walce pięć młodych, po czym stary usiłował z nim porozmawiać. Udało się zawrzeć układ, na mocy którego smok o imieniu Yevand obiecał, że nie będzie już więcej nękał ludzi. Chciał jeszcze skusić Geda poprzez nadanie mu imienia Cienia, ale ten mu odmówił.

6. „Ścigany”

Ged postanowił wrócić na Roke. Niestety wiatr, który chronił wyspę od zła, nie chciał, by statek, którym płynął, zbliżył się do brzegu. Chłopak wylądował więc na wyspie Serd. Przez cały czas miał jednak nieodparte wrażenie, że Cień za nim podąża. Postanowił więc popłynąć na Havnor, gdzie spotkał tajemniczego maga, który polecił mu, by udał się na Osskil, gdyż tam znajdzie broń, która pomoże mu w walce z Cieniem. Ged przybył na Osskil na statku, a jeden z marynarzy – Skiorh – polecił się w roli przewodnika. W rzeczywistości był to jednak nie człowiek, lecz gebbeth, czyli ludzkie ciało przejęte przez Cień. Zawołał on Geda po imieniu, ten jednak przed nim uciekł w stronę wzgórza. Jednak gry próbował przekroczyć bramę, stracił przytomność.

7. „Lot Sokoła”

Rankiem Ged obudził się we dworze u kobiety imieniem Serret. Czuł się załamany tym, co go spotyka i tym, że prześladuje go Cień. Któregoś dnia Serret i jej małżonek pokazali mu swój największy skarb – kamień Terrenon znający przeszłość i przyszłość. Ged niechciał go użyć. Serret pragnęła zatrzymać u siebie Geda, jednak ten rozpoznał w niej córkę władcy Re Albi, którą znał jako mały chłopiec. Dowiedział się o tym jej małżonek, który zamierzał zabić Geda. Chłopak zaczął uciekać. Zamienił się w sokoła i odleciał na wyspę Re Albi. Kiedy tak leciał, naraz zapomniał o całej wiedzy, jaką posiadał jako człowiek i stał się rzeczywiście prawdziwym sokołem. Podniebna podróż bardzo go jednak


Komentarze

    8 + 1 =