Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Czarnoksiężnik z Archipelagu - streszczenie

Nauka przychodziła mu bez większych oporów. Któregoś dnia pokłócił się nie na żarty z Jasperem, który wyzwał go na pojedynek i nakazał zaprezentowanie swojego talentu poprzez przywołanie ducha osoby zmarłej. Ged podjął się tego wyzwania i chciał przywołać Elfarran. Niestety zamiast niej przywołał mroczny Cień, który rzucił się na niego omal go nie zabijając. Ocalił go wtedy arcymag Nemmerle, sam ponosząc śmierć, gdyż wyczerpał wszystkie swoje siły. Jego miejsce zajął arcymag Genscher. Oznajmił on Gedowi, że to, co przywołał, jest niebezpiecznym wcieleniem zła, które od teraz będzie zawsze go poszukiwało, ponieważ Ged przywołując je, kierował się pycha i dumą. Kiedyś będzie musiał zmierzyć się z Ceniem i go pokonać.

W jakiś czas potem Ged pożegnał się z Vetchem, który właśnie wyjeżdżał do domu. Przyjaciel wyjawił mu wtedy swoje prawdziwe imię – Estarrid – i zaoferował pomoc, gdy tylko Ged znajdzie się w potrzebie.

Przez kolejne trzy lata Ged kontynuował naukę, aż w końcu otrzymał tytuł czarownika i w wieku osiemnastu lat opuścił Roke.

5. „Smok z wyspy Pendor”

Ged zamieszkał w miasteczku Low Torning na skraju Archipelagu. Nieopodal znajdowała się wyspa Pendor zamieszkiwana przez smoki. Mieszkańcy, obawiając się potworów, szukali w Roke czarownika-wybawiciela. Na wyspie tej Ged zaprzyjaźnił się z Pechvarry – budowniczym łodzi, któremu usiłował ocalić jego chore dziecko. Aby tego dokonać, wysłał swoją duszę w ślad za uciekającą duszyczką chłopca. Wtedy jednak ponownie spotkał Cień, który go prześladował. Zdołał go odpędzić za pomocą światła, niestety potem znów na długo zachorował. Gdy wyzdrowiał, wiedział już, że Cień go tutaj odnalazł i dlatego zamierzał opuścić Low Torning. Wcześniej jednak postanowił pomóc mieszkańcom i zmierzyć się ze smokami, które planował pokonać.


Komentarze

    8 + 8 =